Manualne i automatyczne skrzynie biegów – różnice

Istnieją dwie główne różnice między automatyczną i ręczną skrzynią biegów. W manualnej skrzyni biegów jest pedał sprzęgła i dźwignia zmiany biegów, podczas gdy automatyczna skrzynia biegów nie ma żadnego. Automatyczne skrzynie biegów są bardzo złożonymi systemami. Zasadniczo przekładnia jest odpowiedzialna za przenoszenie mocy z silnika na koła napędowe, niezależnie od tego, czy masz napęd na przednie, czy na tylne koła. Skrzynie biegów umożliwiają silnikowi pracę z kilkoma prędkościami lub biegami, podczas gdy pojazd może poruszać się z dużym zakresem prędkości.
Automatyczne skrzynie biegów składają się z wielu różnych części, w tym pasów, sprzęgieł, układu hydraulicznego i pompy zębatej, ale wszystko zaczyna się od zestawu przekładni planetarnych. Zestaw przekładni planetarnych tworzy wszystkie możliwe przełożenia, których używa Twój pojazd. Zestaw planetarny składa się z trzech części: koła słonecznego, dwóch lub więcej kół planetarnych i nośnika kół planetarnych oraz koła koronowego.

Koło słoneczne znajduje się pośrodku, a każde koło planetarne otacza je i styka się z nim. Następnie koło koronowe otacza i styka się z każdym z kół planetarnych. Tak więc od środka na zewnątrz jest koło słoneczne, następnie koła planetarne, a następnie koło koronowe. Każda część może być jedną z trzech rzeczy: wejście, wyjście lub stacjonarne. To właśnie jego rola (wejściowa, wyjściowa, stacjonarna) determinuje przełożenie zestawów zębatych. W jednym z zestawów przekładni planetarnych koło koronowe ma 72 zęby, a koło słoneczne ma 30 zębów; więc istnieją tysiące możliwych przełożeń.

Aby wyjaśnić, w jaki sposób różne zestawy biegów zmienią biegi i prędkości pojazdu, wyjaśnię, w jaki sposób pojazd włącza pierwszy bieg, trzeci (lub wyższy) bieg i bieg wsteczny. Aby twój pojazd wjechał na pierwszy bieg, koło zębate będzie wejściowe, a koła planetarne będą wyjściowe. Automatyczne skrzynie biegów działają jednak zupełnie inaczej – jak? Dowiesz się w kolejnym wpisie. Obserwuj nasz blog.