Powszechnie znane nam szkło na płyty HPL to produkt powstający w wyniku przesiewania piasku krzemionkowego, który następnie topi się w wysokich temperaturach w hutach szkła.
Szkło hartowane i płyty HPL natomiast poddawane są dodatkowemu etapowi zwanemu hartowaniem, podczas którego materiał wypalany jest w specjalnych maszynach w temperaturze około 640 stopni.
Dzięki temu procesowi szkło hartowane na płyty HPL staje się około 6 razy bardziej odporne niż zwykłe szkło: wytrzymuje 4 razy więcej uderzeń i wytrzymuje temperaturę do 250°C.
Wielką zaletą szkła hartowanego HLP, dla którego znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, jest to, że jest to materiał bardzo bezpieczny, gdyż w przypadku stłuczenia rozbija się na tępe kawałki, które nie przecinają się. Ponadprzeciętne bezpieczeństwo i odporność pozwalają na zastosowanie szkła hartowanego w wielu zastosowaniach, np. do ścian działowych w pomieszczeniach zamkniętych, kabin prysznicowych, witryn sklepowych lub w budownictwie do wykonywania elewacji nowoczesnych szklanych budynków.
Zaraz potem jest chłodzony przez inną maszynę, która wydmuchuje strumienie powietrza.
W ten sposób tafla szkła hartowanego natychmiast twardnieje po bokach, wykładniczo zwiększając wytrzymałość i elastyczność, podczas gdy środek stygnie wolniej.